GÜNEŞ BALIK BURCUNDA

    

   Gelişimsel Hedefi;

   Balık Burcu en mistik, en esrarengiz, doğaüstüne en yakın insanların burcudur. Balık Zodyak'ın son burcudur ve bir anlamda en yüksek burçtur. Bunun daha açık ifadesi, Balık'ta risklerin yüksek olduğunu söylemek olur. Çok kazanılır veya çok kaybedilir. Bir başka deyişle, Balık "büyük kaçışın" burcudur. Dünyadan kaçışın değil, güçlendirdiğimiz egolarımızın zulmünden kaçışın burcudur. 

   Balığın kişiliğini gözlemleyerek kendini ifade eden insani bilincin yalınlık olduğunu keşfederiz. Bir adım geri çekiliriz ve kendimizin dışında süre giden olguları ve deneyimleri seyreder gibi kendimizi seyrederiz. Bu karmaşık ve mantık ötesi etkinlikle, kendi "normal" kaygılarımızın hepsi, başarı ve başarısızlık, kazanç ve kayıp, onur ve aşağılanma, ifade edilemeyecek kadar komikleşir. Bu belirgin "Balıksal Espri" yeteneği alaycı veya can yakıcı değildir. İçinde bir miktar bile alay yoktur ve insanın kalbini hep yaşanmak istenen sevecenlikle doldurur. Sonuçta Balığın gelişimsel hedefini "mantık ötesi" bir dil kullanmadan anlatmak zordur. Balığın hedefi tek kelimeyle "kendini aşmak"tır.

   

   Önemli özellikleri;

    Balığın amacını tam olarak anlayabilmek için, yaşam felsefesine, adına, rütbesine ve toplumdaki statüsünden daha fazlasına bakmamız gerekir. İnsanlık melodramında rol alan parçamızı aşmamız gerekir. Bu sürece "meditasyon" diyebiliriz. Bir çok kavram gibi "meditasyon" kavramı da gerekli gereksiz kullanılmaktan toplumlar tarafından anlam yitimine uğratılmıştır. Meditasyon kavramı Balığın yaşadığı hayat sürecini iyi ifade eder. Meditasyondan bahsederken, herhangi bir inanç sistemini ima etmiyoruz. Burada amaç kuşkusuz "kutsal" bir yaşam tarzı çağrıştırmak da değildir. Anlatılmak istenen özellikte metafizik ve sosyoloji yoktur. Sadece öz olarak, keşfedilmemiş, işlenmemiş ve yorumlanmamış bilinç sürecinin kendini fark etmesi vardır. İşte bu "meditasyon"dur ve aynı durumda Balığın gelişimsel stratejisidir. Hiç meditasyon yaptınız mı? Bunun için bir "balık" olmanız gerekmez. Sadece gözlerinizi kapatın, derin ve yavaş nefes alın ve düşünceleriniz arasındaki sessiz boşlukları seyredin. Hooop ! - işte meditasyon... Hiç de değil. İşin hilesi; bu sessiz boşlukları uzun kesintisiz, saf bir bilinç zinciri oluşturana kadar bir araya dizmeyi öğrenmektir. Balık bunu elde etmeyi başarırsa, balık kendisini salt bilinç olarak deneyimlemeye başlar. 

 

      Dikkat!

   Balık, içsel benliğindeki  kendini aşma dürtüsünü yanlış algılayabilir. Bu durumda yalnızca kaçışa yönelir. Günümüzde uyuşturucu, televizyon, yemek, seks, uyku, kitap, iş, müzik, para, sanat, yurt dışı seyahat, alışveriş, hobiler, eğitim, sosyal hareketlilik, din ve inançlar hayattan kaçışı ve rahatlamayı barındırmaktadırlar. Hemen hemen zevk aldığımız her şey kaçış için kullanıla bilinir. Amaç asla zevki önlemek değil, Balığın bu etkinlikleri bilinçli etkinliklere dönüştürmesi ve boş hayali zevkler içinde yok olma eğilimini önlemek olmalıdır.

 

     Aşk!

   İyi niyetli, yumuşak ve çok merhametli bu insanlar, toplumların ve sosyal yapıların görünmez harçlarıdırlar. Kandil gibi başkalarını aydınlatmak için eriyip giderler.  

   Balık insanının inanılmayacak kadar renkli bir iç dünyası vardır. Başka hiçbir burç için "romantik eşle bütünleşme" ideali ve arzusu bu burç için olduğu kadar açık bir gerçek değildir. Bir Balık için devam etme olasılığı olan tek ilişki türü '' Ruhsal eş''  candan ilişkidir. ''Candan''  bu kelimeye dikkatle bakmamız gerekiyor. İçi boşaltılmış veya basma kalıp kavramların çoğu gibi, bu kelimede beyinlerimizden geçmeden dilimizden dökülebilir. 

   Yakın ilişkilerde Balık olağan sınırların ötesinde düşüncelere dalmaya hazır bir eş seçmelidir. İnanç sistemlerinin uyumlu olup olmaması konuyla ilgili değildir. Biri Hıristiyan, öbürü Budist ya da biri Müslüman öbürü inançsız olabilir. Bu önemli değildir. Önemli olan deneyimin paylaşılan yorumu değil, paylaşılan deneyimdir. Birbirlerini bulduktan sonra, ilişkileri bu üst düzey temasın oluşmasını sağlayacak girdilerle beslenmelidir. Sessiz beraberlikler, mum ışığı, Ay ışığında sahilde yürüyüşler vs... Tüm bunlarla ruhsal boyutta bütünleşen iki sevgili, ancak Balıkların daimi hayat süreçleri boyunca deneyimleyecekleri bir şeyi paylaşırlar; sevgi, dans eden neşe, evrensel şaka duygusu...

       yazan: merqur

                                   &