Terazi Kuzey Ay Düğümü - Koç Güney Ay Düğümü

     Ay düğümleri, hayatın boyunca bilincinin nasıl gelişeceğini ve ne gibi mücadeleler vereceğini gösterirler. Varolduğundaki sahip olduğun karakterin ile başlayıp ve hayatında bir dönem sonra bu karakterin yerini tam zıttı bir karakterin alacağı mücadele sürecidir. 

    Terazi kuzey düğüm-Koç güney düğüm, sana başkalarının gereksinmelerine cevap vermeyi öğretecektir. Egolarına karşı durman gerektiğini bilirsin. Ama bunu yaşamında uygulamaya sokmak için çalışmalısın. Birlikteliğe ve birlikte çalışmaya önem verdiğin için "önce-ben" düşüncesi sana acı verse de, yaşamındaki zorluklara karşı gelebilmen ''önce-ben'' yenmene bağlı olacaktır. Evlilik, birlikte yaşam, ortaklık ve diğer tüm ilişkilerinde dengeyi bulmayı öğrenmen gerekmektedir. Yolun ortası senin için çekici olmadığı halde, uçurumları görerek mutluğa ve huzura ortadan gidilerek ulaşılacağını öğreneceksin. Başka insanları dinlemek senin için yeni bir deney gibi gelebilir. Bu deney senin davranışlarını yavaşlatırsa ona karşı çıkarsın. Yaşamında madalyonun iki yüzünden de bakmayı öğrenerek, tek yanlı düşünmeyi bırakacaksın. Bencilliklerin yüzünden dik kafalı olduğundan, yalnız başına kalmamak için egolarını kısıtlaman gerektiğini göreceksin. Bu yaşamda, almaktan çok vermek içinde bu dünyada olduğunu bilmene rağmen, buna tüm içtenliğinle uyman sana zor gelir. Bu dünyada "yalnız olmadığını" zor durumlar yaşayarak öğreneceksin. Paylaşmayı öğreninceye  dek, yaşadığın olgular tüm çabalarını kıracak; sonunda oynadığın adalet oyununun, kaybetmek ya da kazanmaktan daha önemli olduğunu öğrenebileceksin. 

    Doğal eğilimin genellikle kıskançlık üzerinedir. Yitirdiğin şeyler için savaştıkça, daha çok kendini yiyip bitirdikçe, tutkularının, dileklerinin ve isteklerinin başkaları için hazırlandığını görüp anlayacaksın. Yaşam tecrübelerinle başkalarının karşısında yansız kalmayı öğreneceksin. Kimi durumlarda hakemlik etmen gerekecek ve böylece yansızlığı öğrenmede kendi kendine yardım edebilecek durma geleceksin. Olaylar karşısında harekete geçmeden önce detaylı olarak düşünmen gerekmektedir. 

   Terazi kuzey düğümü-Koç güney düğümü, etkisinde olan insanlara güzel bir fiziksel görünüş verir. Koç-Mars ve Terazi-Venüs dengesini sağlamak çok zordur. Koç düğümü sürekli olarak ister,Terazi düğümü ise kendisi için istemez, başkalarını sevmek ister. Koç düğümünün etkisi ile kendini aşırı seviyor olman, karşı cinsle olan ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Egolarını bırakmaya uğraştıkça, başkalarının isteklerini görerek mutlu olabilirsin. İç güdülerinin etkisiyle oluşan tutkuların; yetenekli olduğun uğraşlarının kendin için var olması, sorumluluk duygunun kendine dönük olması, şeklinde var olabilir. Özveri, birliktelik ve karşılık beklemeden severek nasıl doyuma ulaşacağını gösterecek olan edineceğin bilincin; şimdi ve geçmişte yaşadığın olguların iç dünyanda bıraktığı olumsuz izleri, sorunları çözmenle, onlarla yüzleşebilmenle birlikte ve bir bakıma kendini aşman anlamında vereceğin çabalarınla bağlantılı olarak gelişerek  büyüyecektir.

31 Mart 2002 

                                                                 yazan:merqur